NOI, ÎN UNIUNEA EUROPEANĂ

Un număr crescut de tineri şi-a pierdut încrederea în Uniunea Europeană și întâmpină dificultăți în înțelegerea principiilor, valorilor și a modului de funcționare a acesteia. Deficitele democratice din mecanismele UE au fost identificate ca motiv pentru creșterea euroscepticismului în rândul tinerilor.

Astfel, cu ocazia Zilelor Liceului nostru, “Constantin Brâncoveanu”, elevii clasei a XI-a B și Ambasadorii Juniori ai Parlamentului European și-au propus realizarea unei campanii de informare cu privire la obiectivele și instituțiile Uniunii Europene. Ei au susținut lecții deschise, prezentări atât în liceu, cât și în câteva școli partenere:

·       Școala Gimnazială Curcani, Comuna Curcani, Jud. Călărași

·       Școala Gimnazială Constantin Gheorghiță, Podari, jud. Dolj

·       Școala Gimnazială nr. 1, Dăbuleni, jud. Dolj

·       Școala Gimnazială nr. 178, str. Dridu, nr 2, sector 1, București

·       Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, str. Arh. Ion Mincu nr.10, sector 1, București

Vă invităm să-i urmăriți!