Tehnologie și Inovație în Educație

Proiectul “Tehnologie și Inovație în Educație” este desfășurat de Edu Apps în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice și compania Google.

Prin această suită de aplicaţii fiecare cadru didactic şi fiecare elev va putea folosi gratuit conturi de e-mail de forma prenume.nume@nume-domeniu-scoala, de tip Gmail, cu spaţiu de stocare nelimitat. Totodată, prin intermediul Google Drive întregul colectiv profesoral va putea lucra colaborativ folosind Google Docs pentru editare de documente sau Google Spreadsheet pentru foi de calcul. De asemenea, prin activarea Google Classroom, fiecare cadru didactic va putea gestiona mult mai uşor temele pentru acasă şi notarea lucrărilor, iar elevii vor avea ocazia să-şi facă temele intr-un mod mult mai interesant şi cu ajutorul resurselor din Internet.